تبلیغات تبلیغات Ads
آخرین ارسال های انجمن تازه سازی
قالب های پیشنهادی

آشنایی با کلینیک لنف ادم

 کلینیک لنف ادم 

 

تجمع مایع سرشار از پروتئین ( لنف) در بافت به دلیل اختلال درتخلیه لنف، لنف ادم نامیده می شود. ساختمان سیستم لنفاوی نیز مشابه سیستم گردش خون است و شامل عروق بزرگ و کوچک، مویرگهای لنفاوی و غدد لنفاوی است با این تفاوت که این سیستم یک سیستم بسته نیست و مویرگهای لنفاوی در حالی که ابتدای آنها بسته است به شکل برجستگیهای انگشت مانند به طور مستقیم از داخل اعضا منشأ می گیرند. لنف از هر عضوی از بدن به طور جداگانه جمع آوری شده و به سیاهرگ تحویل داده می شود.

لنف ادم به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شود. نوع اولیه به دلیل وجود اختلالات ساختمانی یا عملکردی که در زمان جنینی به وجود آمده ظاهر می شود. 

 

لنف ادم اولیه اندام تحتانی


 

 

 نوع ثانویه فرم شایع تر بیماری است و به دنبال انسداد و تخریب مسیرهای لنفاوی در اثر عفونت، صدمات بافتی ناشی از تصادفات و یا جراحی ها به وجود می آید.لنف ادم ثانویه اندام فوقانی بعد از درمان سرطان پستان 

در ایران تخلیه غدد لنفی زیر بغل و پرتو درمانی پس از ماستکتومی ( برداشتن سینه) از علل شایع لنف ادم در اندام فوقانی هستند، علاوه بر این جراحی و پرتودرمانی لگن نیز عامل لنف ادم در اندام تحتانی است که تعداد بیماران این گروه در ایران کم به نظر نمی رسد.

برداشتن غده های لنف زیر بغل در طی جراحی یا رادیوتراپی قسمت زیر بغل، تورمی در ناحیه اندام فوقانی سمت مبتلا  ایجاد می کند که این تورم در نتیجه جریان آرام و یا عدم حرکت مایع لنف می باشد. همه زنانی که به سرطان پستان مبتلا می شوند، باید از وجود و درمان ورم لنفی مطلع شوند. لنف ادم ممکن است از مدت زمان کوتاهی بعد از جراحی(حین درمان سرطان پستان) یا سالها بعد از آن اتفاق بیفتد که علت آن سرطان نیست بلکه نبود غدد لنفی است.

کلیه افراد مبتلا یا در معرض ابتلا به لنف ادم می توانند جهت درمان وشرکت در کلاسهای آموزشی جهت پیشگیری ازبروزاین عارضه به کلینیک لنف واقع در درمانگاه شهید مطهری شیراز مراجعه کنند.

این کلینیک فعالیت خود را رسماً از مهرماه 1388 تحت نظارت جناب آقای دکتر عبدالرسول طالعی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی سرطان ( عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز) آغاز کرده و در حال حاضر، همه روزه از ساعت 8 لغایت 14 آماده خدمت رسانی به مراجعین محترم می باشد.


مسوول کلینیک لنف ادم

دکتر زینب السادات ذاکری

 

zszakeri@yahoo.com

دسته بندی : لنف ادم چیست؟ ،