تبلیغات تبلیغات Ads
آخرین ارسال های انجمن تازه سازی
قالب های پیشنهادی

لنف ادم چیست؟

عوارض ناشی از بیماری های بدخیم چه از طریق تهاجم مستقیم به سیستم لنفی و چه به دنبال جراحی و رادیوتراپی برای درمان سرطان، شایع ترین علت به حساب می آیند .طبق مطالعات انجام شده به طور متوسط حدود 30% از مبتلایان به سرطان پستان ممکن است بعد از درمان در طول عمر خود مبتلا به لنف ادم شوند.عوارض لنف ادم چیست؟


لنف ادم به عنوان یک بیماری پیشرونده می تواند موجب عوارض آزارنده و ناتوان کننده بسیاری شود:


1)      ورم لنفی زمینه را برای رشد میکروب ها فراهم نموده و عضو مرتبا دچار عفونت نسج نرم به نام سلولیت می شود که در صورت عدم درمان سریع و به موقع ,نیاز به بستری و درمان در بیمارستان می باشد.

 

2)      سنگینی موجب درد ,بی حسی و محدود شدن حرکات عضو می شود و به مرور کارایی فرد در محیط کار و منزل کم می شود .

3)      در مراحل پیشرفته زمینه برای بروز نوعی سرطان نادر پوست به نام لنف آنژیوسارکوما فراهم می شود.آیا ورم لنفی قابل درمان است؟


در مورد لنف ادم نیز مانند هر بیماری دیگری پیشگیری بهتر از درمان خواهد بود .هر چند درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد ولی می توان با استفاده از روش های مختلف مانند "روش احتقان زدایی ترکیبی " از طریق افزایش سرعت تخلیه لنف و کاهش حجم ادم ,اندازه عضو را به حد مطلوب رساند و از سایر عوارض جلوگیری کرد .این روش که زیر نظر متخصصین مربوطه ارائه می شود ,شامل ماساژ های تخصصی ,بانداژ های مخصوص کم کش,ورزش های بازتوانی و مراقبت از اندام می باشد. در فعالیت های روزانه این بیماران استفاده از آستین های کشی توصیه می شود .

 

دسته بندی : لنف ادم چیست؟ ، مطالب آموزشی ویژه بیماران مبتلا به لنف ادم اندام فوقانی ، مطالب آموزشی ویژه بیماران مبتلا به لنف ادم اندام تحتانی ، بیماران مبتلا به لنف ادم در سایر نقاط بدن ،